Психологічні проблеми підлітків
Підлітковий вік також називають «перехідним», «критичним», «переломним» не просто так. Цей етап формування особистості стає дуже складним як для самої дитини, так і для її родичів, вчителів та всіх оточуючих.
Традиційно підлітковим називають період із 13 до 19 років. Він ділиться на два етапи:
- молодший (пубертатний) – з 13 до 15 років;
- старший (ювенальний) – з 16 до 19 років.
Але ці межі можуть змінюватись. Іноді підлітковий вік може починатися вже 10 – 12 років.
У різному віці підлітки переживають різні стани. У 12-13 років активно проявляється саморуйнівна небезпечна поведінка, коли дитина кидається у подвиги, намагаючись завоювати повагу однолітків, а психологія підлітка 17 років буде вже кардинально іншою. У цей період підлітки поводяться спокійніше, але перед ними постають інші проблеми – вхід у доросле життя, визначення подальшого шляху тощо.
Психологічні розлади діагностуються у 14% підлітків планети. Проблеми підлітків характерні виключно для цього віку, але, якщо людина не зуміє правильно пережити кризу, не отримає необхідної підтримки, вони можуть перейти в дорослу фазу і вплинути на всі наступні роки людини, обмежуючи її можливості вести здорове життя.
Особливості підліткового віку
Підлітковий етап – найкоротший, але найскладніший і найважливіший у житті. Він займає особливе місце у процесі становлення особистості. У цей час відбувається побудова нового характеру, закладаються основи свідомої поведінки, проявляється загальна спрямованість у формуванні моральних та соціальних установок.
У цей період відбувається бурхливе зростання, розвиток та перебудова організму, що також дуже серйозно впливає на психологічний стан людини, її реакції, самосвідомість тощо.
Психологія підлітка значною мірою залежить від емоційного розвитку, що у період характеризується:
- Інтенсивністю та жвавістю. Найчастіше емоції виявляються тяжкими, надмірно значними. Підліток не вміє відокремлювати важливе від несуттєвого, тому навіть найменші невдачі можуть сприйматися як «кінець світу».
- Нестабільністю та лабільністю. У цей період абсолютно нормальними є легкість і стрімкий перехід від зневіри до ейфорії, від відчуття своєї значущості та сили до повної втрати віри у свої можливості.
- Безпредметністю. Найчастіше підліток сам не може чітко зрозуміти, що спричинило його радість чи смуток, занепокоєння тощо. Причиною цього є значні гормональні перебудови, що впливають на роботу нервової системи.
Підлітки мають величезні ресурси сил і енергії, але вони не можуть визначити куди їх прикласти, немає певних цілей (або вони занадто завищені), немає життєвих умінь, які дають можливість розвиватися в конкретному напрямку.
Бажання досягти високих ідеалів та відчуття своєї недосконалості, прагнення до незалежності, але величезна залежність від думки оточуючих та інші протиріччя пережити дуже складно, і часто вони викликають у підлітка різні психологічні проблеми.
Тінейджери з нестабільним психологічним здоров'ям дуже вразливі до таких небезпек як дискримінація, ізоляція від соціуму, стигматизація, проблеми з навчанням, ризиковані вчинки тощо.
Причини психологічних проблем у підлітків
Справжні психологічні проблеми виникають у певних умовах і під впливом певних факторів або їх сукупності:
- Неблагополучні відносини у родині. Насильство, надмірна критика від батька чи матері, безкомпромісне нав'язування своїх принципів, часті сварки у домі тощо.
- Виховання у неповній сім'ї. Якщо дитина не отримує окремих аспектів виховання, мати сама перебуває у нестабільному стані, дитині довелося вимушено завчасно подорослішати тощо.
- Критика від оточуючих чи відсутність визнання. У цей період людина починає усвідомлювати себе, шукати своє місце у світі, розуміти на що вона здатна і ким є. Якщо з якоїсь причини вона не отримує визнання у суспільстві, це може спричинити кризу.
Коментарі
Дописати коментар